Aktualności
Nowoczesna biblioteka lekarska już dostępna dla mieszkańców (WIDEO)
2015-09-28
W Białej Podlaskiej została otwarta filia Głównej Biblioteki Lekarskiej. Nowocześnie wyposażony lokal przy Placu Wolności będzie gromadził najnowszą literaturę medyczną, a także czasopisma i książki, nawet z XIX wieku. Tutejsza filia będzie jedną z perełek biblioteki, obchodzącej w tym roku jubileusz 70-lecia.

- Pytano mnie wielokrotnie dlaczego właśnie tutaj zdecydowaliśmy się na otworzenie biblioteki. Odpowiadam zawsze tak samo: to właśnie tutaj jest Polska, nasze największe tradycje patriotyczne. Byłoby bardzo dziwne, gdybyśmy nie mieli żadnego oddziału po tej stronie Wisły – wyjaśniał podczas otwarcia dyrektor GBL Wojciech Giermaziak.

Bialski oddział to jedna z trzech najnowocześniejszych filii w całym kraju. O zrealizowanie tego projektu starano się od długiego czasu. Tutejsza biblioteka będzie pierwszą, umiejscowioną na wschodzie Polski. Dzięki umowom z zagranicznymi uczelniami, w oddziale będziemy mieli dostęp do najnowszych artykułów naukowych, nawet w dniu ich publikacji.

Historia warszawskiej biblioteki sięga roku 1945. Jej twórcą i pierwszym dyrektorem był prof. Stanisław Konopka. Otwierając bibliotekę zrealizował swoje jeszcze przedwojenne marzenie, o stworzeniu centralnej biblioteki państwa. Największy przełom w rozwoju GBL nastąpił za czasów 18-letniej dyrektury prof. Janusza Kapuścika. W latach 80. i 90. doprowadził do rozszerzenia sieci oddziałów terenowych z siedmiu do szesnastu. Pozyskał także pawilon dawnego Szpitala Ujazdowskiego który zaadoptował na cele Biblioteki, przywracając stolicy na jej Trakcie Królewskim obiekt zabytkowy.



Bialska filia ulokowana na 300 metrach kwadratowych powierzchni w kamienicy przy Placu Wolności, oprócz stanowisk komputerowych do przeglądania elektronicznych zbiorów, posiada nowoczesne nagłośnienie i projektor, przygotowane do prowadzenia konferencji i prezentacji. Dodatkowo na wyposażeniu znajdują się również mikrofony bezprzewodowe.

Projekt jest efektem współpracy prezydenta Dariusza Stefaniuka i senatora Grzegorza Biereckiego, który zabiegał od dawna o powstanie biblioteki. Obaj otrzymali z rąk dyrektora pamiątkowe dyplomy wypisane po łacinie oraz medale.

Biblioteka oprócz swojej oczywistej roli, ma służyć również jako instytucja o charakterze kulturalnym, dlatego już teraz można w niej oglądać wystawę poświęconą „Trylogii”, pochodzącą ze zbiorów Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, oddziału Muzeum Narodowego w Katowicach i Głównej Biblioteki Lekarskiej.
Pozostałe artykuły

Odjazdowe bialczanki przywitały wiosnę
2025-04-30

Prawie setka uczestników w wiosennych strojach i z udekorowanymi rowerami ruszyło ulicami miasta na ognisko do Popówki. To symboliczne przywitanie wiosny nie mogło się obyć bez...

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
2025-04-30

Prezydent miasta Michał Litwiniuk zaprasza na obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Rozpoczną się one o godz. 11.30 mszą świętą w kościele św. Antoniego.

Turniej Ćwierćfinałowy Młodzieżowych Mistrzostw Polski U13K
2025-04-30

Turniej Ćwierćfinałowy Młodzieżowych Mistrzostw Polski U13K w Białej Podlaskiej dostarczył wielu emocji. Za nami trzy dni pełne sportowych wrażeń, walki do ostatnich sekund i wspaniałej atmosfery. ...

Międzynarodowy Dzień Tańca
2025-04-30

Międzynarodowy Dzień Tańca obchodzony był w Białej Podlaskiej 29 kwietnia. Tego dnia wystąpiły grupy taneczne działające w Bialskim Centrum Kultury. 

2 maja 2025 r. Urząd Miasta Biała Podlaska będzie nieczynny
2025-04-30

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta Biała Podlaska nr 13/25 z dnia 23 stycznia 2025 r., 2 maja 2025 r. (piątek) Urząd Miasta Biała Podlaska będzie nieczynny.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.