Blisko 150 rowerzystów wzięło udział w 16. edycji Rajdu im. J. I. Kraszewskiego, którego celem było Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. Cykliści ruszyli w trasę, by...
Upamiętnili Wyklętych. W uroczystościach wzięło udział ponad pół tysiąca bialczan (WIDEO)
2016-02-29
Biała Podlaska włączyła się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Około 500 mieszkańców pobiegło Tropem Wilczym na dystansie 1963 metrów, a na ścianie Zakładu Karnego odsłonięto tablicę upamiętniającą wszystkich walczących z sowieckim okupantem o niepodległą Rzeczpospolitą.
- O Żołnierzach Wyklętych powinniśmy pamiętać przez cały rok dlatego moim marzeniem jest edukowanie młodych bialczan w myśli nowoczesnego patriotyzmu, przypominanie o tych, o których historia zapomniała. Cieszę się że co roku coraz liczniej włączamy się w to wydarzenie – mówił prezydent Dariusz Stefaniuk.
Zanim uczestnicy obchodów pojawili się przy Zakładzie Karnym w parafii Narodzenia NMP przy ul. Brzeskiej odprawiono uroczystą mszę za ojczyznę w intencji Żołnierzy Wyklętych ale także na pamiątkę 70. rocznicy powrotu pierwszych zwolnionych żołnierzy formacji niepodległościowych, przetrzymywanych w łagrach NKWD w rejonie Borowicz i Swierdłowska. Hołd Sybirakom oddał prezydent Michał Litwiniuk, składając kwiaty przy tablicy wdzięczności mieszkańcom za przyjęcie powracających z obozów w latach 1946-1947, umieszczonej na parafii św. Anny.
Uroczystości przy bialskim Zakładzie Karnym odbyły się z udziałem kompanii honorowej Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie, która uczciła pamięć poległych salwą honorową. Odczytano także symboliczny apel pamięci, a z racji honorowego patronatu prezydenta RP można było usłyszeć także list Andrzeja Dudy do wszystkich uczestników obchodów.
Akcent sportowy był zarazem odniesieniem do historycznych wydarzeń. Dystans 1963 m na którym pobiegło ok. 500 bialczan to rok śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych. W tym roku można było sprawdzić swoje siły również na dłuższym dystansie 5 km. Najlepsi otrzymali pamiątkowe puchary.
POLECAMY TAKŻE: sprawdź wyniki biegu na 5 km
- O Żołnierzach Wyklętych powinniśmy pamiętać przez cały rok dlatego moim marzeniem jest edukowanie młodych bialczan w myśli nowoczesnego patriotyzmu, przypominanie o tych, o których historia zapomniała. Cieszę się że co roku coraz liczniej włączamy się w to wydarzenie – mówił prezydent Dariusz Stefaniuk.
Zanim uczestnicy obchodów pojawili się przy Zakładzie Karnym w parafii Narodzenia NMP przy ul. Brzeskiej odprawiono uroczystą mszę za ojczyznę w intencji Żołnierzy Wyklętych ale także na pamiątkę 70. rocznicy powrotu pierwszych zwolnionych żołnierzy formacji niepodległościowych, przetrzymywanych w łagrach NKWD w rejonie Borowicz i Swierdłowska. Hołd Sybirakom oddał prezydent Michał Litwiniuk, składając kwiaty przy tablicy wdzięczności mieszkańcom za przyjęcie powracających z obozów w latach 1946-1947, umieszczonej na parafii św. Anny.
Uroczystości przy bialskim Zakładzie Karnym odbyły się z udziałem kompanii honorowej Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie, która uczciła pamięć poległych salwą honorową. Odczytano także symboliczny apel pamięci, a z racji honorowego patronatu prezydenta RP można było usłyszeć także list Andrzeja Dudy do wszystkich uczestników obchodów.
Akcent sportowy był zarazem odniesieniem do historycznych wydarzeń. Dystans 1963 m na którym pobiegło ok. 500 bialczan to rok śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych. W tym roku można było sprawdzić swoje siły również na dłuższym dystansie 5 km. Najlepsi otrzymali pamiątkowe puchary.
POLECAMY TAKŻE: sprawdź wyniki biegu na 5 km
Pozostałe artykuły
Dzień otwarty w schronisku „Azyl”
2026-06-22
Gucio, Borys, Pucio, Bella i Miłek to tylko kilku z ponad 160 podopiecznych, którzy na co dzień znajdują bezpieczne schronienie w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt „Azyl” w Białej...
Na Placu Wolności w Białej Podlaskiej odbył się piknik edukacyjny pod nazwą „Akademia Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej”, zorganizowany w ramach krajowego treningu pierwszej pomocy....





