Aktualności

Młodzież z trzech krajów spotkała się w Roskoszy
2016-05-19
Od 13 do 17 maja w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy odbyła się międzynarodowa wymiana młodzieży z Polski, Niemiec i Białorusi, w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. W projekcie i aktywnym spędzaniu czasu wzięło udział 31 osób.

Głównym celem projektu było promowanie dialogu międzykulturowego, poznawanie innych kultur i obyczajów, zachęta i motywowanie do aktywnego i kreatywnego uczestnictwa w działaniach społecznych i na rzecz lokalnych społeczności oraz zwrócenie uwagi otoczenia na odbywające się spotkanie młodzieży i długoletnią współpracę polsko-niemiecką.

W ramach projektu młodzież wzięła udział również w spływie kajakowym po Bugu, który jest częścią naturalnej granicy Unii Europejskiej oraz zwiedziła Serpelice i stadninę koni w Janowie Podlaskim.

Ponadto uczestnicy zaangażowali się w gry i zabawy integracyjne, wieczorki narodowe, ognisko integracyjne, rozgrywki sportowe na świeżym powietrzu oraz zwiedzili wioskę ginących zawodów, usytuowaną na terenie ECKiW OHP w Roskoszy.

Uwieńczeniem wymiany było przeprowadzenie akcji w ramach kampanii #2gether4more z okazji 25-lecia Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM). Poprzez realizację swoich zainteresowań, którymi jest. ochrona środowiska, ekologia, graffiti i fotografia, młodzież pokazała jak wyglądają ich wspólne działania.

Na scenie uczestnicy opowiedzieli o współpracy, osiągnięciach i wrażeniach z wymiany, zaprezentowali galerię zdjęć oraz swoje talenty wokalne. Zatańczyli także bardzo popularny wśród młodzieży taniec integracyjny „belgijka”. Następnie wykonano kilkumetrowe graffiti z logo PNWM i nazwą jubileuszu w języku polskim, niemieckim i białoruskim oraz zasadzono uroczyście 25 drzew. W taki sposób uczestnicy pozostawili po sobie trwały ślad w postaci rosnących przez wieki dębów, które będą przypominać o ich szczytnej idei.

Na zakończenie młodzież zachęcała zgromadzonych gości do wykonania pamiątkowych zdjęć z chmurkami z wypisanymi hasłami o międzynarodowej współpracy. W celu zwiększenia widoczności akcji na miejscu oraz w sieci, młodzież używała rekwizytów, które otrzymała od PNWM oraz udostępniała zdjęcia i filmiki z akcji w mediach społecznościowych. Przebieg akcji dokumentowali na miejscu pracownicy PNWM. Uczestnicy otrzymali także z rąk Karola Sudewicza, dyrektora ECKiW OHP w Roskoszy specjalne certyfikaty, potwierdzające udział w projekcie.
Pozostałe artykuły

Realizujesz inwestycję w ramach programu „Czyste Powietrze”, ale coś poszło nie tak? Wykonawca nie dotrzymał warunków umowy? A może masz podejrzenie, że zostałeś oszukany? Masz w...

Z ogromną radością i przyjemnością informujemy,że rozpoczynamy nabór do nowego Żłobka Miejskiego "Maluszkowo"

W połowie lipca wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW) wznawiają nabór wniosków o dofinansowanie zakupu i montażu kotłów gazowych w ramach...

Prezydent Michał Litwiniuk wraz z delegacją Urzędu Miasta, przedstawiciele stowarzyszeń, klubów i środowisk miejskich uczcili go, składając kwiaty przy Pomniku Pamięci Sybiraków. W...

Supermistrzynie i Supermistrzowie z Białej Podlaskiej triumfują w ogólnopolskiej rywalizacji z Aktywne Miasta! Podczas oficjalnej konferencji organizowanej przez Miasto Bydgoszcz, prezydent...

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.