Aktualności
Landart 2016: zakończono szóstą edycję międzynarodowego wydarzenia nad Bugiem
2016-07-12
Sztuka ziemi to nie tylko nazwa festiwalu ale całej dziedziny artystycznej, której obszarem działania jest obszar środowiska naturalnego. Akcje dotyczą bardzo często wkomponowania się w pejzaż lub wykorzystania jego elementów. Już po raz drugi idealne miejsce na tego typu działania znalazło się w Podlaskim Przełomie Bugu.

Festiwal Landart organizuje od 6 lat fundacja Latająca Ryba z Lublina. Jej prezesem i zarazem jednym z artystów wydarzenia jest Jarosław Koziara – performer, zajmujący się wieloma dziedzinami sztuki, a od kilku lat właśnie landartem. Jest twórcą kilkudziesięciu monumentalnych, kilkuhektarowych dzieł. Co prawda jego ostatnie realizacje – ta z ubiegłego roku i aktualna, wtapiają się w naturalny nadbużański pejzaż niemal niezauważalne, ale to właśnie jego efektowne „polne tatuaże” na poprzednich edycjach festiwalu można było podziwiać z dużych wysokości.

Tematem tegorocznej edycji wydarzenia był dom – rozumiany nie tylko w sensie materialnym, ale również jako przestrzeń kształtowania tożsamości i wrażliwości: miejsce urodzenia, ojcowizna, gniazdo i wreszcie ojczyzna. Hasło festiwalu to zarazem nawiązanie do pogłębiających się ekonomicznych nierówności oraz społecznego kryzysu masowej emigracji i uchodźctwa. Wernisażowy spacer zgromadził tłumy wielbicieli sztuki ziemi. Była okazja do prześledzenia wszystkich tegorocznych dzieł.

Niektóre realizacje powstawały na oczach oglądających, a sami artyści z chęcią opowiadali o swojej pracy. Jednak nadbużańskie instalacje to nie jedyne działania festiwalu. Imprezie towarzyszy wiele dodatkowych atrakcji. Już tradycyjnie odbyła się Noc Kupały, a na zakończenie festiwalu przez kilka godzin śpiewano i grano w ramach „Szeptuszyska”.

Landartowi 2016 towarzyszyły także obiektywy aparatów i kamer. Swoją realizację video zarejestrował podczas wydarzenia m.in. Adam Pańczuk – pochodzący z Białej Podlaskiej fotograf, laureat wielu międzynarodowych nagród za słynne „Karczeby”. Oprócz niego nad Bugiem pracowali artyści z całego świata: z Hiszpanii, Francji, Kanady, Białorusi i Ukrainy.
Pozostałe artykuły

Odjazdowe bialczanki przywitały wiosnę
2025-04-30

Prawie setka uczestników w wiosennych strojach i z udekorowanymi rowerami ruszyło ulicami miasta na ognisko do Popówki. To symboliczne przywitanie wiosny nie mogło się obyć bez...

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
2025-04-30

Prezydent miasta Michał Litwiniuk zaprasza na obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Rozpoczną się one o godz. 11.30 mszą świętą w kościele św. Antoniego.

Turniej Ćwierćfinałowy Młodzieżowych Mistrzostw Polski U13K
2025-04-30

Turniej Ćwierćfinałowy Młodzieżowych Mistrzostw Polski U13K w Białej Podlaskiej dostarczył wielu emocji. Za nami trzy dni pełne sportowych wrażeń, walki do ostatnich sekund i wspaniałej atmosfery. ...

Międzynarodowy Dzień Tańca
2025-04-30

Międzynarodowy Dzień Tańca obchodzony był w Białej Podlaskiej 29 kwietnia. Tego dnia wystąpiły grupy taneczne działające w Bialskim Centrum Kultury. 

2 maja 2025 r. Urząd Miasta Biała Podlaska będzie nieczynny
2025-04-30

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta Biała Podlaska nr 13/25 z dnia 23 stycznia 2025 r., 2 maja 2025 r. (piątek) Urząd Miasta Biała Podlaska będzie nieczynny.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.