Aktualności
W bibliotece rozmawiali o Tatarach
2018-11-21

Skąd Tatarzy wzięli się na terenach Rzeczypospolitej, a szczególnie we wsi Studzianka? Jakie mieli obyczaje i co po nich zostało? Na te i inne pytania odpowiadał Łukasz Węda, regionalista ze Studzianki, który 16 listopada spotkał się z pasjonatami historii w Dziale Wiedzy o Regionie Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Sala pękała w szwach. Na prelekcję „Co kryje cmentarz tatarski w Studziance?” przyszli nie tylko mieszkańcy miasta. Liczna grupa uczestników przyjechała m.in. z Piszczaca. Goście przebrani w tatarskie stroje ciekawie opowiadali o Tatarach mieszkających niegdyś na terenach naszego regionu i o miejscu ich pochówku, czyli mizarze w Studziance.

Cmentarz jest niezwykłym obiektem, jednym z sześciu takich zachowanych w Polsce, na którym spoczywa ponad dwa wieki historii naszego kraju. Na cmentarzu pochowani są Tatarzy, głównie wojskowi i ich rodziny. Walczyli oni dla Rzeczypospolitej w 1792 i 1794 roku, u boku Napoleona, a także w powstaniach listopadowym i styczniowym.

Łukasz Węda wspomniał także, iż potwierdziły się przypuszczenia badaczy o meczecie, który dawniej stał na terenie mizaru. Na ukryte pod ziemią fundamenty natrafiono podczas tegorocznych działań konserwatorskich, prowadzonych przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego.

Węda jest współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka, które jako pierwsze zabrało się za porządkowanie mizaru i w ten sposób ocaliło ten cenny zabytek. Z roku na rok przyjeżdża tam coraz więcej turystów. Na cmentarzu odbywają się lekcje historii, plenery malarskie i konkursy fotograficzne.

Nekropolię odwiedzają również potomkowie Tatarów oraz Mufti Rzeczypospolitej Polskiej - Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP.

Niespodzianką dla wszystkich przybyłych był smakowity poczęstunek - tatarski pieróg, który przygotowały gospodynie ze Studzianki.Wypiek przypomina zwiniętą skorupę ślimaka. Efekt ten uzyskuje się dzięki nałożeniu na siebie sześciu lub więcej, bardzo cienkich warstw rozwałkowanego ciasta, przekładanych mięsnym farszem i zwiniętych w rulon.

Pozostałe artykuły

Odjazdowe bialczanki przywitały wiosnę
2025-04-30

Prawie setka uczestników w wiosennych strojach i z udekorowanymi rowerami ruszyło ulicami miasta na ognisko do Popówki. To symboliczne przywitanie wiosny nie mogło się obyć bez...

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
2025-04-30

Prezydent miasta Michał Litwiniuk zaprasza na obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Rozpoczną się one o godz. 11.30 mszą świętą w kościele św. Antoniego.

Turniej Ćwierćfinałowy Młodzieżowych Mistrzostw Polski U13K
2025-04-30

Turniej Ćwierćfinałowy Młodzieżowych Mistrzostw Polski U13K w Białej Podlaskiej dostarczył wielu emocji. Za nami trzy dni pełne sportowych wrażeń, walki do ostatnich sekund i wspaniałej atmosfery. ...

Międzynarodowy Dzień Tańca
2025-04-30

Międzynarodowy Dzień Tańca obchodzony był w Białej Podlaskiej 29 kwietnia. Tego dnia wystąpiły grupy taneczne działające w Bialskim Centrum Kultury. 

2 maja 2025 r. Urząd Miasta Biała Podlaska będzie nieczynny
2025-04-30

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta Biała Podlaska nr 13/25 z dnia 23 stycznia 2025 r., 2 maja 2025 r. (piątek) Urząd Miasta Biała Podlaska będzie nieczynny.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.