Aktualności
Głosowanie poza miejscem stałego zamieszkania
2019-10-08

Nawet jeśli nie będzie nas w miejscu zamieszkania w dniu wyborów, możemy głosować. Oto garść przydatnych informacji o głosowaniu poza miejscem stałego zameldowania:

  • Głosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania:

Wyborca, który zamierza zmienić miejsce pobytu przed dniem wyborów, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się w urzędzie gminy, w której wyborca jest ujęty w spisie wyborców, najpóźniej w 2. dniu przed dniem wyborów, tj. do  11 października 2019 r. Może on zostać złożony pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

Zaświadczenie o prawie do głosowania wyborca odbiera za pokwitowaniem osobiście albo przez upoważnioną pisemnie osobę. W przypadku upoważnienia innej osoby do odbioru zaświadczenia wyborca sporządza wniosek o wydanie zaświadczenia i upoważnienie (może to być jeden dokument), w którym wskazuje swoje imię (imiona) i nazwisko oraz numer PESEL, a także dane osoby upoważnionej do odebrania zaświadczenia. Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania, zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców w miejscu stałego zamieszkania.
Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla w miejsca stałego zamieszkania.

  • Głosowanie w miejscu pobytu czasowego, po dopisaniu do spisu wyborców na wniosek wyborcy:

Wyborca:
−czasowo przebywający poza miejscem zameldowania na pobyt stały (w tym wyborca zameldowany na pobyt czasowy),
−wpisany do rejestru wyborców na własny wniosek czasowo przebywający poza miejscem wpisania do rejestru,
−nigdzie niezamieszkały

może wziąć udział w głosowaniu w miejscu czasowego pobytu, jeżeli najpóźniej w 5. dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia 8 października 2019 r., złoży w urzędzie gminy, na obszarze której czasowo przebywa, pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców. We wniosku podaje się:
nazwisko i imiona,
imię ojca,
datę urodzenia,
numer ewidencyjny PESEL,
adres stałego zamieszkania(adres, pod którym wyborca ujęty jest w rejestrze wyborców),
adres, pod którym wyborca czasowo przebywa.

Pozostałe artykuły

Bialskie Dni Książki Dziecięcej startują!
2025-05-15

26. odsłona Bialskich Dni Książki Dziecięcej właśnie startuje. Wydarzenia w ramach XXVI Bialskich Dni Książki Dziecięcej objęte zostały Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Michała Litwiniuka.

Noc Muzeów pod znakiem pereborów
2025-05-15

Noc Muzeów 2025 już 17  maja. Tegoroczne haało wydarzenia to „Perebory. Odsłony”. Początek o godz. 17:00. Wstęp wolny.   To będzie jedyna taka noc, gdy muzeum...

Prezentacje tańców narodowch już po raz dziewiąty
2025-05-14

Za nami świetne prezentacje tańców narodowych w wykonaniu uczniów bialskich szkół i przedszkoli. To 9 . już przegląd, którego autorką i organizatorką jest pani Violetta...

Uroczystości z okazji 120-lecia ZNP
2025-05-14

Związek Nauczycielstwa Polskiego ma 120 lat. Z tej okazji w Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczysta gala podsumowująca ten owocny i pracowicy dla ZNP czas.

Kolejne miliony z UE na rozwój szkolnictwa zawodowego w Białej Podlaskiej
2025-05-14

4 mln dofinansowania ze środków UE w projekcie o wartości mln zł, dzięki któremu w ZSZ nr 1 w Białej Podlaskiej powstaną nowoczesne pracownie wraz z wyposażeniem, a w ZSZ nr 2 przebudowane zostaną i zmodernizowane warsztaty samochodowe.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.