Aktualności
To była pasjonująca kampania! Znamy laureatów pierwszej edycji budżetu obywatelskiego (WIDEO)
2016-09-24

Aż 51 pomysłów mieszkańców poddano pod głosowanie w debiutanckiej odsłonie inicjatywy Dariusza Stefaniuka. Przykład innych miast pokazał, że pierwsze edycje takich przedsięwzięć nie cieszą się dużym zainteresowaniem. Bialczanie jednak nie zawiedli! Głosowali przez internet i w sposób tradycyjny w wyznaczonych miejscach. Prezydent wyróżnił najlepsze projekty w trakcie obchodów Dni Patrona Miasta, tuż przed koncertem zespołu Śląsk. 

 
Autorzy projektów nie próżnowali i promowali swoje koncepcje na budżet obywatelski jak tylko mogli. To była prawdziwa kampania wyborcza, przeprowadzona w sposób sprawiedliwy i dla niektórych niezwykle skuteczny. Najbardziej cieszą się oczywiście autorzy pomysłów z największą ilością głosów, umiejscowione w siedmiu różnych obszarach miasta. Do wyboru siedmiu najciekawszych pomysłów zaangażowało się ponad 10 tys. mieszkańców. 

Przypomnijmy że łącznie bialczanie złożyli 65 projektów, ale po ocenie formalnej do głównego głosowania wyznaczono 51 pomysłów. Miasto zostało także podzielone na 7 obszarów, a każdy z nich otrzymał 50 tys. zł jako sumę podstawową i dodatkową, wyliczoną proporcjonalnie do liczby mieszkańców kwotę.

Zgodnie z zasadami rywalizacji głosować mógł każdy mieszkaniec powyżej 16 roku życia na dwa projekty z dwóch różnych obszarów. Największą popularnością cieszyły się pomysły z obszaru nr 5., na które oddano w sumie blisko 5 tys. głosów! Nie gorzej wypadł obszar nr 7, w którym projekty zdobyły łącznie prawie 4 tys. głosów.

Oto zwycięskie pomysły:

Obszar 1: Plac zabaw przy ul. Kopernika 7 i 7A (autorka: Izabela Artych) – 938 głosów
Obszar 2: "Janowska Arena" - boisko wielofunkcyjne przy ul. Janowskiej 80 i 82 (Adam Klej) – 739 głosów
Obszar 3: Remont chodnika wzdłuż ul. Spółdzielczej (Tadeusz Kowalczuk) – 587 głosów
Obszar 4: Uporządkowanie placu pod tereny rodzinnego wypoczynku ul. Zagrodowa 34 (I etap) (Barbara Oleszczuk) – 245 głosów
Obszar 5: Budowa parkingu przy Orliku na terenie ZSO 2 (Maciej Kosik) – 953 głosy
Obszar 6: Witoroska - Moja Ulica-Moje Miasto - chodnik po lewej stronie ul. Witoroskiej od skrzyżowania z ul. Łomaską do ul. Zielonej (Ewa Rogacin) – 483 głosy
Obszar 7: Plac zabaw i fitness - ul. Krucza i ul. Wyzwolenia (Marcin Maciborski, Aleksandra Derlukiewicz i Ewelina Melaniuk) – 1446 głosów

Statystyki budżetu obywatelskiego 2016:

4 836 osób głosowało tradycyjnie - na kartach do głosowania w wyznaczonych punktach.
5 966 osób oddało głos przez internet.
10 150 osób oddało głos ważny.

Głosowanie w poszczególnych obszarach:

Obszar 1 – 3 404 głosów
Obszar 2 – 3 208 głosów
Obszar 3 – 2 236 głosów
Obszar 4 – 245 głosów
Obszar 5 – 4 855 głosów
Obszar 6 – 971 głosów
Obszar 7 – 3 996 głosów



Pozostałe aktualności

Zostaw swój 1 proc. podatku w Białej Podlaskiej! (WIDEO)
2018-02-21

Prezydent Dariusz Stefaniuk oraz bialskie organizacje pożytku publicznego prowadzą akcję, która zachęca do odpisania 1 proc. podatku dochodowego na rzecz wybranej organizacji działającej w Białej Podlaskiej.

Muzealna akcja z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę
2018-02-21

Uczcij 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości z Muzeum Południowego Podlasia i weź udział w konkursie. Odwiedź tMuzeum i skorzystaj z oferty programu edukacyjnego towarzyszącego wystawie czasowej: ''O Polskę.... Z kolekcji Muzeum Południowego Podlasia''.

Trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
2018-02-21

Caritas Diecezji Siedleckiej zaprasza osoby pokrzywdzone przestępstwem do skorzystania z bezpłatnych porad specjalistów w Ośrodkach Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem (OPPP) w Siedlcach, w Białej Podlaskiej i w Łosicach w ramach ogólnopolskiego Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.

Siatkarze z Białej Podlaskiej w ćwierćfinale mistrzostw Polski
2018-02-21

Zakończyły się rozgrywki Wojewódzkiej Ligi Kadetów. Bardzo dobrze spisali się siatkarze „Serbinowa” zajmując pierwsze miejsce. Awansowali do Ćwierćfinału Mistrzostw Polski, który odbędzie się w dniach na początku marca w Gdańsku.

Autostrada do Białej Podlaskiej coraz bliżej! Ruszył pierwszy przetarg
2018-02-21

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła właśnie przetarg na wykonanie elementów koncepcji programowej budowy odcinka A2 z Siedlec do Białej Podlaskiej. To kolejny poważny krok do budowy trasy, wyczekiwanej przez bialczan od wielu lat. Odcinek o długości ponad 60 km przebiega od obwodnicy Siedlec do węzła Cicibór pod Białą Podlaską.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.