Aktualności
To była pasjonująca kampania! Znamy laureatów pierwszej edycji budżetu obywatelskiego (WIDEO)
2016-09-24

Aż 51 pomysłów mieszkańców poddano pod głosowanie w debiutanckiej odsłonie inicjatywy Dariusza Stefaniuka. Przykład innych miast pokazał, że pierwsze edycje takich przedsięwzięć nie cieszą się dużym zainteresowaniem. Bialczanie jednak nie zawiedli! Głosowali przez internet i w sposób tradycyjny w wyznaczonych miejscach. Prezydent wyróżnił najlepsze projekty w trakcie obchodów Dni Patrona Miasta, tuż przed koncertem zespołu Śląsk. 

 
Autorzy projektów nie próżnowali i promowali swoje koncepcje na budżet obywatelski jak tylko mogli. To była prawdziwa kampania wyborcza, przeprowadzona w sposób sprawiedliwy i dla niektórych niezwykle skuteczny. Najbardziej cieszą się oczywiście autorzy pomysłów z największą ilością głosów, umiejscowione w siedmiu różnych obszarach miasta. Do wyboru siedmiu najciekawszych pomysłów zaangażowało się ponad 10 tys. mieszkańców. 

Przypomnijmy że łącznie bialczanie złożyli 65 projektów, ale po ocenie formalnej do głównego głosowania wyznaczono 51 pomysłów. Miasto zostało także podzielone na 7 obszarów, a każdy z nich otrzymał 50 tys. zł jako sumę podstawową i dodatkową, wyliczoną proporcjonalnie do liczby mieszkańców kwotę.

Zgodnie z zasadami rywalizacji głosować mógł każdy mieszkaniec powyżej 16 roku życia na dwa projekty z dwóch różnych obszarów. Największą popularnością cieszyły się pomysły z obszaru nr 5., na które oddano w sumie blisko 5 tys. głosów! Nie gorzej wypadł obszar nr 7, w którym projekty zdobyły łącznie prawie 4 tys. głosów.

Oto zwycięskie pomysły:

Obszar 1: Plac zabaw przy ul. Kopernika 7 i 7A (autorka: Izabela Artych) – 938 głosów
Obszar 2: "Janowska Arena" - boisko wielofunkcyjne przy ul. Janowskiej 80 i 82 (Adam Klej) – 739 głosów
Obszar 3: Remont chodnika wzdłuż ul. Spółdzielczej (Tadeusz Kowalczuk) – 587 głosów
Obszar 4: Uporządkowanie placu pod tereny rodzinnego wypoczynku ul. Zagrodowa 34 (I etap) (Barbara Oleszczuk) – 245 głosów
Obszar 5: Budowa parkingu przy Orliku na terenie ZSO 2 (Maciej Kosik) – 953 głosy
Obszar 6: Witoroska - Moja Ulica-Moje Miasto - chodnik po lewej stronie ul. Witoroskiej od skrzyżowania z ul. Łomaską do ul. Zielonej (Ewa Rogacin) – 483 głosy
Obszar 7: Plac zabaw i fitness - ul. Krucza i ul. Wyzwolenia (Marcin Maciborski, Aleksandra Derlukiewicz i Ewelina Melaniuk) – 1446 głosów

Statystyki budżetu obywatelskiego 2016:

4 836 osób głosowało tradycyjnie - na kartach do głosowania w wyznaczonych punktach.
5 966 osób oddało głos przez internet.
10 150 osób oddało głos ważny.

Głosowanie w poszczególnych obszarach:

Obszar 1 – 3 404 głosów
Obszar 2 – 3 208 głosów
Obszar 3 – 2 236 głosów
Obszar 4 – 245 głosów
Obszar 5 – 4 855 głosów
Obszar 6 – 971 głosów
Obszar 7 – 3 996 głosówPozostałe aktualności

W ramach Dni Patrona po raz kolejny odbył się tradycyjny jarmark
2017-09-25

Na placu Wolności swoją ofertę zaprezentowało ponad 60. wystawców z całej Polski. Były więc produkty typowo regionalne ale nikogo nie zdziwił fakt, że wśród sprzedawców pojawili się też ci z gwarą góralską. Dodatkową atracją dla najmłodszych były stanowiska, na których można było obejrzeć dawne zawody.

W Białej Podlaskiej odbędą się lekkoatletyczne mistrzostwa Polski
2017-09-21

23 i 24 września w Białej Podlaskiej odbędą się lekkoatletyczne mistrzostwa Polski do lat 16, będące również małym memoriałem Janusza Kusocińskiego. Na stadionie AWF zaprezentują się zawodnicy w takich konkurencjach jak skok w zwyż i w dal, pchnięcie kulą i rzut młotem. 

Przyłącz się do świętowania! Ruszają Dni Patrona Białej Podlaskiej
2017-09-21

Tegoroczne Dni Patrona otworzy już tradycyjnie Jarmark Michałowy. 22 i 23 września na placu Wolności pojawi się ponad 60. wystawców z całej Polski. Zwieńczeniem świętowania będzie z kolei wyjątkowy koncert, który odbędzie się 1 października w hali AWF przy ul. Marusarza.

Kolejny sukces polskich piłkarek z bialczankami w składzie
2017-09-21

Reprezentacja Polski kobiet do lat 19, w której składzie pojawiły się dwie zawodniczki AZS PSW Biała Podlaska: Wiktoria Kuciewicz i Dominika Gąsieniec, podczas odbywających się eliminacji mistrzostw Europy w Gruzji w dniach 9-18 września zajęły 1. miejsce, premiujące grą w Elite Round Europy, czyli decydującej fazy kwalifikacji mistrzostw.

W BCK powstaje nowe koło plastyczne
2017-09-20

W Klubie Kultury "Piast" trwa nabór do nowo powstałej Akademii Sztuk Plastycznych. Zajęcia będą prowadzone w dwóch grupach: dzieci od lat 7 oraz dorośli. Lekcje poprowadzi instruktorka Tatyana Luchna.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.