Aktualności
To była pasjonująca kampania! Znamy laureatów pierwszej edycji budżetu obywatelskiego (WIDEO)
2016-09-24

Aż 51 pomysłów mieszkańców poddano pod głosowanie w debiutanckiej odsłonie inicjatywy Dariusza Stefaniuka. Przykład innych miast pokazał, że pierwsze edycje takich przedsięwzięć nie cieszą się dużym zainteresowaniem. Bialczanie jednak nie zawiedli! Głosowali przez internet i w sposób tradycyjny w wyznaczonych miejscach. Prezydent wyróżnił najlepsze projekty w trakcie obchodów Dni Patrona Miasta, tuż przed koncertem zespołu Śląsk. 

 
Autorzy projektów nie próżnowali i promowali swoje koncepcje na budżet obywatelski jak tylko mogli. To była prawdziwa kampania wyborcza, przeprowadzona w sposób sprawiedliwy i dla niektórych niezwykle skuteczny. Najbardziej cieszą się oczywiście autorzy pomysłów z największą ilością głosów, umiejscowione w siedmiu różnych obszarach miasta. Do wyboru siedmiu najciekawszych pomysłów zaangażowało się ponad 10 tys. mieszkańców. 

Przypomnijmy że łącznie bialczanie złożyli 65 projektów, ale po ocenie formalnej do głównego głosowania wyznaczono 51 pomysłów. Miasto zostało także podzielone na 7 obszarów, a każdy z nich otrzymał 50 tys. zł jako sumę podstawową i dodatkową, wyliczoną proporcjonalnie do liczby mieszkańców kwotę.

Zgodnie z zasadami rywalizacji głosować mógł każdy mieszkaniec powyżej 16 roku życia na dwa projekty z dwóch różnych obszarów. Największą popularnością cieszyły się pomysły z obszaru nr 5., na które oddano w sumie blisko 5 tys. głosów! Nie gorzej wypadł obszar nr 7, w którym projekty zdobyły łącznie prawie 4 tys. głosów.

Oto zwycięskie pomysły:

Obszar 1: Plac zabaw przy ul. Kopernika 7 i 7A (autorka: Izabela Artych) – 938 głosów
Obszar 2: "Janowska Arena" - boisko wielofunkcyjne przy ul. Janowskiej 80 i 82 (Adam Klej) – 739 głosów
Obszar 3: Remont chodnika wzdłuż ul. Spółdzielczej (Tadeusz Kowalczuk) – 587 głosów
Obszar 4: Uporządkowanie placu pod tereny rodzinnego wypoczynku ul. Zagrodowa 34 (I etap) (Barbara Oleszczuk) – 245 głosów
Obszar 5: Budowa parkingu przy Orliku na terenie ZSO 2 (Maciej Kosik) – 953 głosy
Obszar 6: Witoroska - Moja Ulica-Moje Miasto - chodnik po lewej stronie ul. Witoroskiej od skrzyżowania z ul. Łomaską do ul. Zielonej (Ewa Rogacin) – 483 głosy
Obszar 7: Plac zabaw i fitness - ul. Krucza i ul. Wyzwolenia (Marcin Maciborski, Aleksandra Derlukiewicz i Ewelina Melaniuk) – 1446 głosów

Statystyki budżetu obywatelskiego 2016:

4 836 osób głosowało tradycyjnie - na kartach do głosowania w wyznaczonych punktach.
5 966 osób oddało głos przez internet.
10 150 osób oddało głos ważny.

Głosowanie w poszczególnych obszarach:

Obszar 1 – 3 404 głosów
Obszar 2 – 3 208 głosów
Obszar 3 – 2 236 głosów
Obszar 4 – 245 głosów
Obszar 5 – 4 855 głosów
Obszar 6 – 971 głosów
Obszar 7 – 3 996 głosówPozostałe aktualności

Stowarzyszenie Biała Pozytywka podsumowało projekt dla seniorów
2017-11-20

Miejska Biblioteka Publiczna i Bialskie Centru Kultury byli partnerem projektu przygotowanego przez Stowarzyszenie Biała Pozytywka „Lektura, jakiej nie omawialiśmy”. Miał on na mającym na celu popularyzację czytelnictwa.

Współpraca bialskiej biblioteki z siedleckim uniwersytetem
2017-11-20

Miejska Biblioteka Publiczna podpisała porozumienie z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Obie placówki będą ze sobą ściśle współpracować.

Dzieciaki obcowały ze sztuką. Wyjątkowa akcja w Multicentrum
2017-11-20

W Multicentrum odbył się Dzień ze Sztuką. Spotkanie miało na celu uzmysłowić dzieciom jak ważne jest obcowanie ze sztuką. Każdy kto przybył do Multicentrum poznał bliżej twórczość i życie niezwykłego malarza Vincenta van Gogha.

Ciężarówka Coca-Coli znów w Białej Podlaskiej? To możliwe, wystarczy zagłosować!
2017-11-20

Biała Podlaska ma szansę znaleźć się na tegorocznej Trasie Świątecznych Ciężarówek Coca-Cola. Wystarczy zaangażowanie i głosy mieszkańców. Wystarczy w komentzru do wydarzenia na facebooku napisać #bialapodlaska.

Mieszkańcy nie będą już odcięci od świata. Olszowa będzie jak nowa! (WIDEO)
2017-11-20

Skończy się gehenna mieszkańców ulicy Olszowej w Białej Podlaskiej. Apelowali oni do prezydenta o szybkie powstanie blisko 900-metrowego odcinka drogi. Każdy większy deszcz odcinał lokalną społeczność od świata. Dariusz Stefaniuk postanowił osobiście przekazać dobre informacje i spotkał się z mieszkańcami.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.