Aktualności
To była pasjonująca kampania! Znamy laureatów pierwszej edycji budżetu obywatelskiego (WIDEO)
2016-09-24

Aż 51 pomysłów mieszkańców poddano pod głosowanie w debiutanckiej odsłonie inicjatywy Dariusza Stefaniuka. Przykład innych miast pokazał, że pierwsze edycje takich przedsięwzięć nie cieszą się dużym zainteresowaniem. Bialczanie jednak nie zawiedli! Głosowali przez internet i w sposób tradycyjny w wyznaczonych miejscach. Prezydent wyróżnił najlepsze projekty w trakcie obchodów Dni Patrona Miasta, tuż przed koncertem zespołu Śląsk. 

 
Autorzy projektów nie próżnowali i promowali swoje koncepcje na budżet obywatelski jak tylko mogli. To była prawdziwa kampania wyborcza, przeprowadzona w sposób sprawiedliwy i dla niektórych niezwykle skuteczny. Najbardziej cieszą się oczywiście autorzy pomysłów z największą ilością głosów, umiejscowione w siedmiu różnych obszarach miasta. Do wyboru siedmiu najciekawszych pomysłów zaangażowało się ponad 10 tys. mieszkańców. 

Przypomnijmy że łącznie bialczanie złożyli 65 projektów, ale po ocenie formalnej do głównego głosowania wyznaczono 51 pomysłów. Miasto zostało także podzielone na 7 obszarów, a każdy z nich otrzymał 50 tys. zł jako sumę podstawową i dodatkową, wyliczoną proporcjonalnie do liczby mieszkańców kwotę.

Zgodnie z zasadami rywalizacji głosować mógł każdy mieszkaniec powyżej 16 roku życia na dwa projekty z dwóch różnych obszarów. Największą popularnością cieszyły się pomysły z obszaru nr 5., na które oddano w sumie blisko 5 tys. głosów! Nie gorzej wypadł obszar nr 7, w którym projekty zdobyły łącznie prawie 4 tys. głosów.

Oto zwycięskie pomysły:

Obszar 1: Plac zabaw przy ul. Kopernika 7 i 7A (autorka: Izabela Artych) – 938 głosów
Obszar 2: "Janowska Arena" - boisko wielofunkcyjne przy ul. Janowskiej 80 i 82 (Adam Klej) – 739 głosów
Obszar 3: Remont chodnika wzdłuż ul. Spółdzielczej (Tadeusz Kowalczuk) – 587 głosów
Obszar 4: Uporządkowanie placu pod tereny rodzinnego wypoczynku ul. Zagrodowa 34 (I etap) (Barbara Oleszczuk) – 245 głosów
Obszar 5: Budowa parkingu przy Orliku na terenie ZSO 2 (Maciej Kosik) – 953 głosy
Obszar 6: Witoroska - Moja Ulica-Moje Miasto - chodnik po lewej stronie ul. Witoroskiej od skrzyżowania z ul. Łomaską do ul. Zielonej (Ewa Rogacin) – 483 głosy
Obszar 7: Plac zabaw i fitness - ul. Krucza i ul. Wyzwolenia (Marcin Maciborski, Aleksandra Derlukiewicz i Ewelina Melaniuk) – 1446 głosów

Statystyki budżetu obywatelskiego 2016:

4 836 osób głosowało tradycyjnie - na kartach do głosowania w wyznaczonych punktach.
5 966 osób oddało głos przez internet.
10 150 osób oddało głos ważny.

Głosowanie w poszczególnych obszarach:

Obszar 1 – 3 404 głosów
Obszar 2 – 3 208 głosów
Obszar 3 – 2 236 głosów
Obszar 4 – 245 głosów
Obszar 5 – 4 855 głosów
Obszar 6 – 971 głosów
Obszar 7 – 3 996 głosówPozostałe aktualności

Siatkarskie sukcesy Jagiellończyka. Mamy awans do półfinału mistrzostw Polski!
2018-06-18

Siatkarki UKS Jagiellończyk wywalczyły awans do półfinału Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej w kategorii kadetek. Organizatorem Mistrzostw Województwa był Wojewódzki Związek Piłki Siatkowej w Lublinie. W turnieju wzięło udział 11 zespołów. Pucharowy system rozgrywek jest bardzo trudny dla zawodniczek walczących nie tylko z przeciwnikiem, ale także z wiatrem, słońcem, parzącym w stopy piachem.

Ostatnia droga Romana Kłosowskiego
2018-06-15

Pogrzeb Honorowego Obywatela Białej Podlaskiej, Romana Kłosowskiego, który zmarł w wieku 89 lat w poniedziałek 11 czerwca odbędzie się w najbliższy poniedziałek 18 czerwca o godzinie 13.00 na...

Bialski ŚDS świętował 20-lecie działalności!
2018-06-15

Bialski ŚDS działa od maja 1998 roku. Do grudnia 2006r. ŚDS funkcjonował w strukturze Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Od stycznia 2007 roku prowadzenie ŚDS przejął Caritas Diecezji Siedleckiej.

Przegląd ostatnich wydarzeń w bialskich bibliotekach
2018-06-15

Detektywistyczna Noc Bibliotek, spotkanie z Elżbietą Olszewską oraz wielkie czytanie dzieciom przez znane bialczanki - to tylko niektóre wydarzenia zorganizowane ostatnio przez bialskie biblioteki.

Szpilki znów na trasie. Druga edycja nietypowego biegu
2018-06-15

Już 30 czerwca w Białej Podlaskiej odbędzie się po raz drugi bieg w szpilkach - zarówno  dla kobiet jak i mężczyzn. Warunkiem jest założenie szpilek o wysokości obcasa minimum 7 centymetrów, co tuż przed biegiem sprawdzi specjalna komisja.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.